Double Digital

Strategia marketingowa — wszystko, co musisz wiedzieć

Od strategii marketingowej wszystko się zaczyna. Jest to plan, wytyczenie ścieżek, przez które skrupulatnie będziesz dążyć do osiągnięcia wyznaczonych celów. Bez odpowiednio określonej strategii marketingowej nie ma rozwoju biznesu, nie ma nic.

Nie ma znaczenia, czy chcesz stworzyć biznes na skalę światową, czy ten, który będzie docierać wyłącznie do osób z Twojego regionu. Wpierw musisz stworzyć strategię marketingową.

W tym artykule skupimy się na wszystkich najważniejszych aspektach i sposobach, by jak najskuteczniej opracować strategię dopasowaną do Twojego biznesu.

Strategia marketingowa — definicja

Strategia marketingowa jest to szczegółowa koncepcja działań firmy, w tym jej istnienia i poszerzania zasięgów na rynku. To plan, na który warto poświęcić sporą ilość czasu, by zaczął przynosić efekty według określonych zamierzeń.

Przygotowanie strategii marketingowej pozwoli Ci na:

 • określenie dalszych działań związanych z rozwojem biznesu,

 • zdefiniowanie planu marketingowego,

 • efektywniejszym dotarciu do Twojej grupy docelowej, której następnie będziesz sprzedawać swoje produkty i (lub) oferować swoje usługi.

To nie jest prosty plan, stworzony w kilka godzin, to koncepcja, która umożliwi Ci pozycjonowanie się na rynku oraz w umysłach grupy docelowej. Odpowiednie określenie strategii marketingowej znacznie usprawni Twój biznes w przyszłości.

Kiedy powinieneś wyznaczyć strategię marketingową?

Strategia marketingowa firmy to fundament, od którego musisz zacząć. Jest to must have każdej firmy chcącej dobrze prosperować na rynku. Im lepiej jest ona opracowana, tym większa szansa, że przebijesz się wśród konkurencji.

Dobra strategia marketingowa to ta, która jest stale unowocześniana i określa cele biznesowe. Nie możesz stworzyć jej i odstawić na półkę. Można powiedzieć, że jest ona swego rodzaju instrukcją, którą stale aktualizujesz i idziesz po jej szczeblach do przodu po sukces. Jest to plan, do którego wracasz, jeżeli czujesz się zagubiony, analizujesz go i wprowadzasz zmiany, ale stale się na nim opierasz.

To właśnie dzięki niej będziesz mógł tworzyć plany marketingowe, które będą przynosić Ci największe zyski. Pamiętaj, że nie musisz jej tworzyć samodzielnie. Jeżeli potrzebujesz pomocy, napisz do nas, z chęcią Ci w tym pomożemy.

Odkryj wolność bez długoterminowych zobowiązań

Ponad 40 opinii

Z nami, Twoja decyzja o pozostaniu jest kwestią sukcesu, nie umowy!
optymalizacja kampanii adwords (1)

Przygotowanie strategii marketingowej — co powinna w sobie zawierać?

Niezależnie od różnego rodzaju strategii marketingowej powinieneś sugerować się poniższymi punktami. Zwróć uwagę na każde z nich i dokładnie się nad nimi zastanów. Stwórz również własne pytania i staraj się znaleźć na nie rozwiązania. Im więcej ich wyszukasz i na więcej z nich odpowiesz, tym prościej będzie Ci ją skonstruować.

Punkt nr 1 - kompleksowa analiza

Analiza grupy docelowej

Różne rodzaje strategii marketingowych zawsze stykają się w tym punkcie. Niezależenie od tego, jak zostanie ona opracowana, zawsze musi w pewnym momencie zostać dopasowana do pewnej, określonej grupy odbiorców. Sprawdź dane dotyczące Twojej grupy docelowej, czym się ona interesuje, skąd pochodzi, jaki ma wiek i płeć. Dowiedz się, kto najbardziej motywuje ją do wykonywania pewnych czynności. Odpowiednie określenie grupy odbiorców znacznie ułatwi Ci w przyszłości pozyskanie nowych nabywców.

Analiza konkurencji

Już wiesz, na jakiego rodzaju produktach zamierzasz się skupić w swojej działalności. Kolejnym ważnym krokiem będzie analiza konkurencji. Najprawdopodobniej nie będziesz jedynym przedsiębiorcą w swojej niszy, ale możesz być tym, który znacząco wyróżni się na tle konkurencji.

Sprawdź produkty podobne do Twoich, które oferuje konkurencja. Zerknij na opinie, w szczególności skup się na tych negatywnych. To one są najbardziej wartościowym źródłem wiedzy. Dzięki nim dowiesz się, co w danym producie denerwuje klientów. Przed wprowadzeniem swojego towaru będziesz mógł efektywniej rozwiązywać problemy, ponieważ dowiesz się co zrobić lepiej od reszty.

Analiza rynku

Podążanie za najnowszymi trendami stało się już wręcz codziennością. Niemniej, aby móc się wyróżnić, stale trzeba analizować rynek. Na samym początku możesz zacząć poszukiwania od darmowego narzędzia, którym jest Google Trends, warto również, abyś zajrzał do Planera Słów Kluczowych, w którym także możesz znaleźć ciekawe statystyki odnośnie dopiero zbliżających się przedsięwzięć.

Wyżej wymienione punkty z pewnością sprawią, że tworzenie strategii marketingowej będzie znacznie prostsze. Jeżeli dokładnie zweryfikujesz każdy z podpunktów, zbudujesz fundamenty, na których później oprzesz swoją działalność.

Punkt nr 2 - dlaczego, jak i co

Jak już wiesz, wyróżnienie się na tle konkurencji to rzecz święta, do której musisz dążyć, aby sukcesywnie zwiększać efekty. Abyś mógł to zrobić, wpierw powinieneś zdefiniować wizję firmy, misję oraz cel. To znacznie ułatwi Ci dalszy proces tworzenia strategii marketingowej. Ponadto odpowiednie określenie ww. aspektów sprawi, że Twoja firma będzie bardziej wiarygodna wśród potencjalnych klientów.

Zacznij od dlaczego

Jest to delikatna parafraza tytułu inspirującej książki Simona Sinka “Zaczynaj od dlaczego”, którą powinien przeczytać każdy przedsiębiorca, chcący wyróżnić się na obłożonym ofertami rynku.

Zadaj sobie pytanie “dlaczego chcesz robić to, co chcesz robić?”, jaki ma to cel? W jaki sposób przysłużysz się klientom? Jaką dasz im wartość? Dlaczego chcesz zrobić to właśnie w ten, a nie w inny sposób? Co Cię do tego skłoniło? Dlaczego ten wybór według Ciebie jest najbardziej trafny?

Do kogo się zwracasz?

Jeżeli chcesz trafić ze swoim przekazem do wszystkich, to nie trafisz z nim do nikogo. Dlatego tak ważne jest, aby Twój plan marketingowy był przepełniony odpowiedziami odnośnie Twojej grupy docelowej. Zastanów się, do kogo chcesz się zwrócić? Komu chcesz sprzedawać swoje produkty i oferować swoje usługi?

Jest to stricte podpunkt oparty na konkretnym zdefiniowaniu grupy docelowej. Niemniej, więcej na jej temat powiemy Ci poniżej.

Co zrobisz, by się wyróżnić?

Jeżeli chcesz sprzedawać produkty takie jak wszyscy, najprawdopodobniej znikniesz w otchłani rynku. Musisz wymyślić coś, co wyróżni Cię spośród konkurencji. Pamiętaj, że niekoniecznie musi być to cena. Niestety wielu przedsiębiorców pierwsze co robi, to zaniża właśnie je, by być bardziej widocznym. Niestety, nie tędy droga.

Jest milion innych sposób, dzięki którym się wyróżnisz. Może być to lepsza jakość produktów, sposób ich pakowania, różnego rodzaju dodatki, rabaty. Jeżeli natomiast oferujesz usługi stacjonarnie, może to być pyszna kawa na powitanie nowego klienta, ciekawy wystrój wnętrza, długopis w gratisie, czy wielka bombonierka w ramach podpisania większego kontraktu. To tylko przykłady, z pewnością wymyślisz coś ciekawego. Pamiętaj, nie spiesz się!

Jakie problemy wśród potencjalnych klientów rozwiąże Twój produkt?

Ten podpunkt może znacząco wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa. Niemniej, wpierw musisz dobrze określić, co chcesz sprzedawać. W jaki sposób AKURAT Twój produkt rozwiąże problem kupujących lepiej niż pozostałe z tego segmentu rynku? Jakie korzyści przyniesie Twoim odbiorcom? Pamiętaj, MUSISZ wykorzystywać słabe punkty konkurencji!

USP, UVP i BHAG przy opracowaniu strategii marketingowej

 

USP (Unique Selling Proposition)

Jest to cecha produktu, która wyróżnia Cię na tle innych sprzedawców, zwiększając tym samym przewagę konkurencyjną. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zastanów się, co możesz zrobić, by skuteczniej zainteresować swoim produktem nowych, potencjalnych nabywców oraz dać znać dotychczasowym odbiorcom.

Konkretne zdefiniowanie cech pomoże Ci stworzyć strategię marketingową, która w przyszłości zacznie przynosić niemałe efekty.

UVP (Unique Value Proposition)

Jest to unikalna propozycja wartości. Pomoże Ci ona w szczególności, gdy rozważasz różne rodzaje strategii marketingowych. UVP ma na celu wzięcie pod uwagę potrzeb Twojej grupy docelowej oraz problemów, z którymi borykają się na codzień. Po wytyczeniu najistotniejszych problemów będziesz mógł wyznaczyć kolejne cele, które należy wykonać, aby Twoje działania marketingowe zaczęły przynosić rezultaty.

BHAG (Big Hairy Audacious Goal)

Są to dalekosiężne cele strategii marketingowej, czyli takie, które możesz opracować np. na najbliższe 10 lat, a nawet więcej. Możemy przyjąć, że jest to swego rodzaju drzewko, po którym przez lata będziesz się skrupulatnie wspinać, podążając po bezpiecznych gałęziach. Długofalowe cele wesprą maksymalizację zysku, co przełoży się na osiągnięcie sukcesu przez Twoją firmę, zapewne niejednokrotnie.

Zwiększ skuteczność Google Ads przy tym samym koszcie

Jakie kampanie musisz wykorzystać?
» Performance Max
» Demand Generation
Skontaktuj się z nami i dowiedz się jak nie przepalać budżetu reklamowego!
rynkach zagranicznych

Punkt nr 3 - cele, budżet i plan

Jeżeli zaznajomiłeś się już z powyższymi informacjami, najprawdopodobniej zaczynają rodzić Ci się w głowie nowe, ciekawe pomysły. Zatem możemy użyć stwierdzenia, że masz już opanowane pewne podstawy. Pamiętaj, że strategia marketingowa strategii nie równa, niestety. Z tego też względu przeczytane przez Ciebie informacje warto, abyś potraktował jako szablon, sugestię — coś, na czym możesz się wzorować.

Jak zapewne się domyślasz, nie ma jednego, złotego środka, który idealnie opisałby strategię marketingową nadającą się do każdego biznesu. Każda jest inna, przez co możliwości jest multum. Im ciężej jest coś opisać, zrobić lub zdobyć, tym lepsze efekty wychodzą po czasie, jak uda się już to osiągnąć (w tym przypadku mamy oczywiście na myśli tworzenie strategii marketingowej).

Nie zbaczając jednak z kursu, kontynuujmy. W punkcie nr 3 opiszemy:

Cele

Po wnikliwej analizie to właśnie one będą kolejnym elementem całej układanki. Wyznaczaj je i realizuj.

Budżet

Oblicz dokładnie jakimi środkami dysponujesz lub dopiero będziesz dysponować w przyszłości. Następnie rozłóż je na dwie grupy:

 • ile chcesz zainwestować w biznes (rozwój przedsiębiorstwa, w tym zakup produktów itd),

 • a ile w cele marketingowe (działania promocyjne). Marketing firmy jest bardzo istotny na późniejszym etapie, niemniej, wpierw skup się na znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytania. Następnie skup się na budżecie w Twojej firmie.

Wskaźnik KPI (Key Performance Indicators)

Jest to najważniejszy wskaźnik informujący o tym, w jaki sposób przebiegają Twoje działania marketingowe i nie tylko. Może on działać na wielu płaszczyznach, przez co pozwoli na to, by strategiczne decyzje w przyszłości były jeszcze lepiej podejmowane. Dodatkowo pozwala na weryfikację rynku docelowego, przez co możesz sprawdzić, jak wypadasz w porównaniu do reszty konkurencji.

Podsumowując, ów wskaźnik informuje Cię, czy obrane cele realizowane są zgodnie z planem. Dzięki niemu poprawisz działania, które mogły zostać niedociągnięte.

Strategie marketingowe — przykładowe rodzaje

Podamy tu przykładowe działania różnych rodzajów strategii, które następnie mogą wpłynąć na cały proces decyzyjny Twojej firmy. Jest ich znacznie więcej, niemniej chcemy przedstawić główne zamierzenia niektórych z nich.

Marketing referencyjny

jak sama nazwa (poniekąd) wskazuje, jest to marketing opierający się na referencjach klientów, którzy już do tej pory skorzystali z Twojej oferty. Warto zawrzeć go w swojej strategii marketingowej, jeżeli na początku będziesz posiadać relatywnie mały budżet. Koszty tego rodzaju marketingu są małe w porównaniu do innych. Jest to inaczej zwany marketing szeptany.

Możesz wykorzystywać w nim znane osoby, które będą promować Twoje produkty i usługi. Jakby nie patrzeć społeczeństwo bazuje na opiniach osób, które zna lub na których się wzoruje. Z tego też względu warto, abyś przy tworzeniu strategii marketingowej zastanowił się, czy właśnie ten rodzaj marketingu nie będzie jednym z lepszych rozwiązań, przynajmniej na początku.

Z pewnością znalazłby odwzorowanie w takich kanałach komunikacji jak media społecznościowe, gdzie codziennie tysiące osób oglądają relacje swoich ulubionych influencerów. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jak duży będzie koszt podjęcia się współpracy ze znaną osobą. Zależy od tego wiele czynników, aczkolwiek wiele z tych osób jest tak samo chętnych do promocji Twojego produkty, jak i Ty sam. To logiczne, każdy chce zarobić. Uważaj jednak na to, komu zlecisz taką promocję.

Wpierw zorientuj się w sytuacji rynkowej. Dobrze zweryfikuj potencjalnych influencerów, ponieważ wielu z nich może opierać swoją działalność w sieci na kontrowersjach, które w obecnym czasie są niesłychanie modne. Nie będzie jednak najlepszym rozwiązaniem, aby Twoi nowi, potencjalni klienci kojarzyli Cię z taką osobą, chyba że zamierzasz wprowadzić na rynek równie kontrowersyjny produkt.

Marketing narracyjny

Marketing narracyjny skupia na tworzeniu i opowiadaniu klientom historii mających podobne właściwości do storytellingu, czyli tworzenia krótkich leadów (zaczynających wpisów) przed rozpoczęciem artykułu. Może on znacznie pomóc w realizacji celów zawartych w strategii marketingowej.

Plan marketingowy może obejmować tworzenie historii w Twojej firmie. Dlaczego jest to tak skuteczne? Klient podczas zakupów kieruje się emocjami, dlatego warto wpleść je w tekst, tak, by klient poczuł to, co czyta. Tego rodzaju działanie może pozytywnie wpłynąć na dalsze decyzje zakupowe. Niemniej ważne jest, aby do takowych historii wplatać treści promocyjne. Istotą jest subtelność przekazu tychże treści. Nie mogą być one nachalne. Owszem, ich celem jest zakomunikowanie klientowi oferty opasanej w piękną historię. Grunt, żeby wszystko było ze sobą spójne, czytelne i niosło konkretny, a zarazem barwny przekaz.

Plan marketingowy bazujący na narracji powinien obejmować historię, która będzie:

 • czytelna i prosta do zrozumienia,

 • pełna emocji, poruszająca,

 • wciągająca (spraw, by klient nie mógł się od niej oderwać),

 • inspirująca,

 • wartościowa.

Strategia content marketingowa

W tym rodzaju strategii przyda Ci się kompleksowana analiza grupy docelowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ Twoja strategia firmy będzie opierać się na treściach, które powinny trafiać do wyodrębnionej grupy odbiorców, stricte zainteresowanych produktami, które sprzedajesz.

Ów treści mogą pomóc Ci w przyszłości w generowaniu leadów (pozyskiwaniu kontaktów do swoich klientów), zwiększaniu zasięgów marki, lepszym pozycjonowaniu się w wynikach wyszukiwania itd.

Ten rodzaj strategii jest bardziej złożony i długofalowy. W przypadku content marketingu powoli budujesz świadomość własnej marki w głowach użytkowników. W tym przypadku cele marketingowe możemy podpiąć pod pozyskiwanie użytkowników z różnych kanałów komunikacji, w których będziesz serwować treści. Może to być blog, który zamieścisz na swojej stronie internetowej, jak również social media. Tutaj strategia komunikacji może być bardzo różnorodna. Wszystko zależy od tego, gdzie będą znajdować się Twoi użytkownicy.

Niemniej ten rodzaj strategii marketingowej, a raczej plan marketingowy, który powstał na bazie owej strategii, musi być realizowany powoli i konsekwentnie. Dzięki temu rozwiązaniu na przestrzeni czasu zaszczepisz w czytelnikach wizję Ciebie jako eksperta w danej dziedzinie. Stanie się tak poprzez stałe przypominanie się oraz pisanie ciekawych i wartościowych treści, które będą rozwiązywać ich problemy. W zamian za nie użytkownicy będą odwdzięczać Ci się zakupem poszczególnych produktów znajdujących się w asortymencie Twojej firmy. Można powiedzieć, że jest to jeden z tricków psychologicznych, działający bardzo dobrze.

Przykładowe cele marketingowe, które możesz zrealizować w ramach tej strategii:

 • budowanie zaufania między Twoją firmą a klientami,

 • zwiększenie widoczności w wyszukiwarce Google oraz uzyskanie wyższych pozycji w rankingu Twojej strony internetowej,

 • poprzez działania marketingowe możesz realizować cele opierające się na zwiększeniu jakościowego ruchu z wyszukiwarek,

 • możesz w treściach przekazywać, jak poszczególne z zasobów przedsiębiorstwa produkty rozwiązują problemy potencjalnych klientów.

Zawartość strategii marketingowej opierająca się na content marketingu może dodatkowo zawierać płatne reklamy Google Ads lub Facebook Ads (albo oba te rodzaje jednocześnie). Są one w stanie znacząco pomóc Ci w działaniach marketingowych na większą skalę. Ponadto są szybsze w porównaniu do organicznych wyników wyszukiwania. Dlatego też warto, abyś zastanowił się nad tym rozwiązaniem w niedalekiej przyszłości po opracowaniu strategii.

Oba ww. rodzaje kampanii reklamowych posiadają zbliżone zastosowanie, tylko działają w innych miejscach internetu. Warto, abyś wpierw prześledził nasze wpisy odnośnie wytycznych postępowania z każdym z tych rodzajów promocji.

Sprawdź nasze wpisy o kampaniach reklamowych, dowiedz się:

Strategie mogą opierać się na przeróżnych rodzajach promocji. Stwierdziliśmy, że warto, abyśmy wspomnieli o tych dwóch najważniejszych. Przy opracowywaniu strategii warto, abyś zajrzał do powyższych wpisów.

Strategia komunikacji marketingowej

Strategia komunikacji marketingowej będzie odwzorowywać to, w jaki sposób Twoja firma informuje użytkowników o produktach, które chcesz sprzedać. Mianowicie mamy tu na myśli sposób, w jaki przedstawisz potencjalnym klientom cechy swojego asortymentu. To samo dotyczy kanałów komunikacji, poprzez które będziecie dostarczać wiedzę o poszczególnych produktach osobom zainteresowanym.

Jakie korzyści daje Ci współpraca z naszymi ekspertami Google Ads?

Zespół i komunikacja


✔ Certyfikowany ekspert Google Ads z minimum 5-letnim doświadczeniem

✔ Bieżący kontakt mailowy, telefoniczny lub wideo spotkanie

✔ Wsparcie innych obszarów marketingu digital w Twojej firmie

✔ Wsparcie całego zespołu ekspertów

Transparentność i personalizacja

✔ Działania prowadzone na Twoim koncie Google Ads

✔ Miesięczne podsumowanie skuteczności eksperta Google Ads wraz z planem rozwoju i wnioskami

✔ Spersonalizowany raport dostępny i aktualizowany 24/7

Przewagi technologiczne


✔ Nielimitowane ilości kampanii, grup reklam słów kluczowych

✔ Konfiguracja Google Analytics 4 oraz Google Tag Manager

✔ Konfiguracja opinii konsumenckich - dla sklepów

✔ Konfiguracja opinii o produkcie - dla sklepów

✔ Mapy ciepła i nagrania sesji użytkowników na stronie

Zapytaj o swój indywidualny pakiet obsługi. Dopasujemy zakres współpracy do Twoich potrzeb!

Kampania marketingowa — definicja

Mówiąc w skrócie — jest to zespół działań podjętych przed przedsiębiorcę, z których każde przyczyni się w przyszłości do osiągnięcia wyznaczonych celów. Kampania marketingowa może obejmować jeden lub wiele kanałów komunikacji, poprzez które będziesz informować potencjalnych klientów o ofertach znajdujących się w Twojej firmie.

Każda strategia marketingowa powinna zawierać w sobie informacje o kampaniach marketingowych, sposobie ich działania i możliwościach dotarcia do nowych użytkowników.

Dlaczego powinieneś opracować marketingową strategię?

Dobrze skonstruowana strategia marketingowa firmy z pewnością wpłynie na maksymalizację zysku w przedsiębiorstwie. Oczywiście, aby taka sytuacja miała miejsce, również musisz poświęcić sporo czasu na konkretne określenie grupy odbiorców. Po jej zdefiniowaniu możesz przejść do tworzenia planu marketingowego, który może być kierowany do jednej lub wielu grup odbiorców.

Wszystko będzie zależeć od tego, jakie produkty posiadasz lub będziesz posiadać w asortymencie swojej firmy, lub jakie usługi będziesz oferować. Jak wiadomo, nie wszystkie produkty i usługi muszą sprowadzać się do jednej grupy odbiorców. Niemniej, od tej jednej warto zacząć, by na późniejszych etapach móc ten zakres poszerzać.

Już wiesz, co powinna w sobie zawierać strategia marketingowa. Prócz tych informacji warto zainwestować w wiedzę, ogromną liczbę danych i ludzi, którzy pomogą Ci w realizacji celów. Opracowywanie strategii marketingowej dużej działalności na własną rękę może być przysłowiowym strzałem w kolano. Ilość informacji, o których musisz pamiętać, może być frustrująca, dlatego deleguj obowiązki i staraj się opracowywać ją w grupie.

Pamiętaj, aby w przypadku strategii marki wszystkie informacje spisywać dokładnie, przejrzyście i czytelnie w jednym miejscu. Dlaczego jest to tak ważne? Dlatego, że do tych informacji powinny mieć wgląd wszystkie osoby, które przyczyniły się do stworzenia strategii marketingowej. Jest to bardzo ważne, by stale kierować się uprzednio wyznaczonymi zamierzeniami.

Dobrze opracowana strategia marki znacząco wpłynie na zasięgi firmy, ilość klientów no i oczywiście pozwoli zwiększyć sprzedaż.

A zatem, w czym pomoże Ci strategia marketingowa? Już mówimy:

 • pozwoli Ci na badanie szans, dzięki którym będziesz mógł stworzyć przewagę nad konkurencją,

 • zaistnieć w social mediach, jeżeli Twoja strategia marketingowa będzie obejmować ten rodzaj marketingu internetowego,

 • utrzymywać spójną wizję przez lata, przez co każdy będzie wiedział, co należy zrobić, by nadal realizować cele i rozwijać biznes,

 • celem strategii marketingowej jest bezpośrednie lub pośrednie wsparcie sprzedaży,

 • poprzez zbiór określonych działań będziesz wiedzieć, jaką ilość budżetu należy przeznaczyć na digital marketing, ile np. na stronę internetową (jej budowę) i wiele innych,

 • pozwoli Ci na zwiększenie udziału w rynku,

 • redukować niepotrzebne wydatki, na działania, które nie przynoszą zamierzonych efektów,

 • wesprze Cię w określeniu sposobów na dotarcie do znacznie liczniejszej grupy odbiorców,

 • w wyodrębnieniu słaby i mocnych stron, które następnie będziesz mógł poprawić, aby oferta firmy była jeszcze bardziej atrakcyjna.

Rodzaje strategii marketingowych a grupa docelowa

Różne rodzaje strategii marketingowych będą kierowane do różnych grup odbiorców, to samo tyczy się działań marketingowych. Definiując odpowiednio grupę docelową, będziesz mieć większą kontrolę nad przychodem firmy, ponieważ będziesz wiedzieć, kto korzysta z Twoich usług oraz kto kupuje Twoje produkty.

Zatem w tym podpunkcie zajmiemy się Twoimi potencjalnymi klientami.

Określenie grupy docelowej

Twoją grupą docelową będą osoby o podobnych zainteresowaniach, zachowaniach, a może i lokalizacji, w zależności od tego, jaki rodzaj biznesu wybierzesz. Dzięki temu dotrzesz do nowych grup odbiorców produktów, które zamierzasz sprzedawać w przyszłości. Dlatego teraz skupimy się na wypisaniu poszczególnych danych na ich temat.

Dane demograficzne

Jest to jeden z 3 podstawowych filarów, które z pewnością pomogą Ci w opisaniu grupy odbiorców. W tym podpunkcie musisz umieścić odpowiedzi o:

 • wieku,

 • płci,

 • narodowości,

 • wyznaniach religijnych (opcjonalnie),

 • wykształceniu,

 • zarobkach,

 • wykonywanym zawodzie,

 • wielkości rodziny (może się przydać).

Lokalizacja

Lokalizacja znacznie usprawni w przyszłości zakres działań marketingowych. Dlatego skup się na dokładnej odpowiedzi na każdy z poniższych podpunktów:

 • miejsce zamieszkania,

 • region — czy będziesz chciał dotrzeć do osób mieszkających w obrębie Twojego miasta, województwa, a może chcesz zwiększyć zasięg na cały kraj lub kontynent? Wszystko oczywiście zależy od branży i pomysłu, mimo to zastanów się, gdzie będą znajdować się Twoi odbiorcy,

 • średnie zarobki — od nich również będzie dużo zależeć, ponieważ w zależności od regionu, wysokość wynagrodzenia będzie się różnić, przez co nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na Twój produkt i (lub) usługę po określonych cenach.

Zachowania i zainteresowania

 • Czym interesują się Twoi odbiorcy?

 • Jakie mają hobby?

 • Czy korzystają z mediów społecznościowych? Jeżeli tak, to z jakich?

 • Jak długo (w ciągu dnia) przesiadują w internecie?

 • Na kim najczęściej się wzorują?

 • Z jakimi problemami zmagają się na codzień?

 • W jaki sposób rozwiążesz problemy potencjalnych klientów swoim produktem?

Więcej na temat grupy odbiorców dowiesz się z naszego artykułu o Agencji Facebook Ads [do podlinkowania]. Tam zawarliśmy znacznie więcej szczegółów, które pomogą Ci ją odpowiednio zdefiniować. Przy okazji dowiesz się nieco więcej o reklamach na Facebooku oraz o tym, czy warto skorzystać z usług Agencji Facebook Ads (warto).

Zwiększaj widoczność i zasięg za pomocą kampanii w sieci wyszukiwania

Buduj świadomość marki przez kampanie w sieci reklamowej

Reklamuj produkty przez kampanie zakupowe w Google Shopping

Angażuj użytkowników za pomocą kampanii video na YouTube

Generowanie popytu Demand Generation

Generuj popyt, edukując i angażując potencjalnych klientów w różnych kanałach

Maksymalizuj wyniki na wszystkich platformach Google

Czy strategię marketingową wystarczy stworzyć wyłącznie raz?

To zależy. Niektóre rodzaje strategii marketingowych tworzy się szybko i skutecznie, niektóre wymagają większych nakładów czasu, aktualizacji i poprawek. Jakby nie patrzeć, najwięcej zależy od wielkości opracowanej strategii oraz od tego, jak na przestrzeni czasu będą wdrażane poszczególnie działania marketingowe. Czasem konieczne będzie przeklasyfikowanie istniejących elementów na nowe, bardziej konkretne, które jeszcze skuteczniej przysłużą się działalności firmy.

Dlatego nie powinieneś osiąść na laurach po jej opracowaniu. Strategia marketingowa firmy mimo tego, że została dobrze skonstruowana, powinna być od czasu do czasu weryfikowana i ewentualnie poddawana zmianom, jeżeli sytuacja będzie tego wymagać.

Czy powinieneś zainwestować w strategie marketingowe?

Tylko nieco ponad połowa firm w Polsce posiada opracowane różne rodzaje strategii marketingowych, reszta natomiast się nimi nie posługuje.

Zważywszy na fakt, że konkurencja stale się zwiększa, a w ciągu każdego dnia powstaje ok. 1000 nowych firm w Polsce, wybór i stworzenie odpowiedniej strategii da Ci ogromną przewagę. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się, czy warto, według nas — z pewnością.

Im lepiej opracujesz strategię, tym następnie prościej będziesz realizować plany marketingowe. Dodatkowo zdobędziesz wiedzę i wyciągniesz wnioski oraz podsumujesz budżet marketingowy. W wielu firmach, które nie posiadają odpowiedniej strategii, może panować niepotrzebny chaos oraz mogą pojawić się większe, nieprzewidziane wydatki (np. na budżety marketingowe). Przysłuż się Twojej firmie i zacznij opracowywać ją już dziś.

Poniżej przedstawiamy statystyki udostępnione przez Buzzcenter.pl. Uważamy, że powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy strategia marketingowa może na Ciebie zarabiać?

Z pewnością. Niemniej, wiele zależy od tego, jak zamierzasz działać (na jaką skalę). To właśnie od tego czynnika zależy, ile Twoja strategia marketingowa w przyszłości wygeneruje zysku.

Nasi klienci są w stanie zwiększyć swoje przychody nawet o 450%, dzięki wspólnie opracowanej z nami strategii. Zobacz nasze case study i przekonaj się sam!

Zobacz również, jak jednemu z naszych klientów pomogliśmy zwiększyć sprzedaż i ROAS o 1318%!

Strategia marketingowa — ile kosztuje jej opracowanie?

Strategia strategii nierówna, z tego też względu ciężko jednoznacznie określić koszt jej opracowania. Niemniej, średnie widełki cenowe wahają się w granicach od 35 000 zł do nawet 80 000 zł. Wszystko zależy od jej wielkości, działalności i dziesiątek innych czynników.

Co wpływa na koszt?

Na koszt w szczególności wpływa gruntowna analiza na wielu płaszczyznach, m.in.:

 • kompleksowa analiza konkurencji,

 • badania marketingowe,

 • strategia komunikacji marki,

 • ogólna strategia marki.

Podsumowanie

Dobra strategia marketingowa to wyzwanie dla wielu przedsiębiorców, dlatego też tylko połowa firm w Polsce dysponuje tak dalekosiężną instrukcją działań.

Pamiętaj, że jej skonstruowanie jest czasochłonnym przedsięwzięciem. Dlatego też nie spiesz się. Sugeruj się wytycznymi podanymi wyżej i wyciągaj wnioski, wprowadzaj korekty i zastanawiaj się, co mógłbyś zrobić lepiej. Proś o pomoc znajomych, z którymi chciałbyś wspólnie rozwinąć biznes. W grupie siła!

Jeżeli nie masz pomysłu lub nie wiesz, od czego zacząć, napisz do nas. Z chęcią pomożemy stworzyć Ci strategię, która z pewnością będzie przynosić zyski. Warto traktować ją jako inwestycję w lepszą przyszłość swojego biznesu.

Zapraszamy do kontaktu i po darmową wycenę!

Formularz kontaktowy

Odbierz darmową konsultację

Zobacz na naszym blogu

5/5 - (4 opinie)