Double Digital

Strona główna » Baza Wiedzy » Linki DoFollow i NoFollow – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
linki dofollow i nofollow - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Linki DoFollow i NoFollow - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Spis treści
Picture of Adam Szulc

Adam Szulc

Expert SEO w Double Digital

Kiedy mówimy o optymalizacji pod kątem SEO, jednym z najważniejszych elementów są linki. Są one jak drogowskazy, które wskazują Google, jakie strony są ważne i jak są ze sobą powiązane. Wśród różnych rodzajów linków, dwa najważniejsze to linki dofollow i nofollow. Jak działają, jakie są ich różnice i kiedy powinniśmy ich używać?

Czym są linki DoFollow i NoFollow?

Zanim przejdziemy do szczegółów, zaczniemy od podstaw. Linki dofollow i nofollow to dwa typy linków, które można umieścić na stronie internetowej. Mają one znaczenie dla algorytmów wyszukiwarek, które skanują strony internetowe i decydują, jakie strony powinny być wyżej w wynikach wyszukiwania.

  • Linki DoFollow są domyślnym typem linku. Kiedy umieszczamy na stronie link do innego serwisu, domyślnie jest on traktowany jako link dofollow. Dla wyszukiwarek takie linki są jak rekomendacje. Mówią “hej, ta strona jest cenna, sprawdź ją”.
  • Linki NoFollow, jak sama nazwa wskazuje, mówią wyszukiwarkom, żeby nie “śledziły” tego linku. W praktyce oznacza to, że link nofollow nie przekazuje “mocy SEO” na stronę, do której prowadzi.

Letnia promocja na SEO + ADS!

Rozpocznij współpracę do 31 lipca 2024 i odbierz dodatkowe korzyści. Wybierając usługę SEO + ADS uzyskasz aż 50% zniżki na obie usługi przez pierwsze 3 miesiące współpracy.

Odbierz 50% zniżki

przez pierwsze 3 miesiące

Skontaktuj się z nami żeby dowiedzieć się więcej!

odbiorcy (1)

Kiedy używać linków DoFollow i NoFollow?

Oba typy linków mają swoje miejsce w strategii SEO, ale ich niewłaściwe użycie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

  • Linki DoFollow powinniśmy dodawać, kiedy linkujemy do stron, które są godne polecenia. Może to być na przykład strona z cennym artykułem, do którego odnosimy się w naszym tekście. Dając takiej stronie link dofollow, pokazujemy wyszukiwarkom, że jest ona wartościowa.
  • Linki NoFollow są przydatne, kiedy linkujemy do stron, do których nie chcemy przekazywać mocy SEO. Przykładowo, mogą to być strony, które nas sponsorują, lub strony, które mogą być postrzegane jako niskiej jakości.

Jak oznaczyć link jako DoFollow lub NoFollow?

Oznaczanie linków jako DoFollow lub NoFollow jest proste. Wystarczy dodać odpowiedni atrybut do kodu HTML linku. Dla linków DoFollow nie musimy nic dodawać, ponieważ są one domyślnym typem linku. Linki NoFollow oznaczamy poprzez dodanie atrybutu rel=”nofollow” do kodu linku.

Na przykład:

  • Link DoFollow: <a href=”http://przyklad.pl”>Przykładowy link dofollow</a>
  • Link NoFollow: <a href=”http://przyklad.pl” rel=”nofollow”>Przykładowy link nofollow</a>

Podsumowanie

  1. Linki DoFollow to domyślny typ linku, który przekazuje moc SEO na stronę, do której prowadzi.
  2. Linki NoFollow mówią wyszukiwarkom, żeby nie śledziły tego linku i nie przekazywały na niego mocy SEO.
  3. Oba typy linków są ważne w strategii SEO, ale ich niewłaściwe użycie może prowadzić do problemów.
  4. Oznaczanie linków jako DoFollow lub NoFollow jest proste i wymaga tylko dodania odpowiedniego atrybutu do kodu HTML linku.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, czym są linki dofollow i nofollow i kiedy powinniśmy ich używać. Pamiętaj, że prawidłowe linkowanie to klucz do skutecznej optymalizacji pod kątem SEO. Dzięki świadomemu stosowaniu tych linków możesz poprawić widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania i budować autorytet w sieci.

Formularz kontaktowy

Odbierz darmową konsultację
4.9/5 - (157 opinie)