Double Digital

Marketing wielopoziomowy, na czym polega?

Spis treści

Najprawdopodobniej nie każdy będzie wiedział, czym jest marketing wielopoziomowy w dosłownym tego słowa znaczenia. Niemniej, uważamy, że z pewnością większość osób miała z nim w jakiś sposób styczność. Jak wiadomo, marketing internetowy nieprzerwanie zyskuje na popularność wśród różnego rodzaju reklamodawców, począwszy od małych firm, aż po ogromne korporacje. No właśnie, a jak to jest z marketingiem wielopoziomowym?

W tym wpisie skupimy się na tym, czym jest marketing wielopoziomowy, jakie kanały komunikacji mogą wspomóc tę działalność oraz, czy ogółem warto skorzystać z tego rozwiązania. Bez przedłużania, zaczynajmy!

Czym jest marketing wielopoziomowy (Multi Level Marketing)?

Marketing wielopoziomy, inaczej również zwany (z ang.) Multi Level Marketing (MLM), jest to specjalny rodzaj rozprowadzania towarów.

Marketing wielopoziomowy zatem polega na bezpośrednim dotarciu do klientów. Co ciekawe, w marketingu wielopoziomowym nie są używane płatne reklamy (np. Google Ads, czy Facebook Ads). Co równie ważne, w przypadku marketingu wielopoziomowego nie korzysta się również z mediów tradycyjnych, takich jak różnego rodzaju ulotki, banery, czy billboardy. Do mediów tradycyjnych (z których nie korzysta MLM) możemy zaliczyć również tradycyjne reklamy w radiu oraz w telewizji.

No, ale zaraz, zaraz, to w takim razie, jak za pomocą marketingu wielopoziomowego możesz trafić do klienta?

Multi Level Marketing działa na zasadzie bezpośredniego dostarczania produktów przez producentów do zainteresowanych klientów. Ten format sprzedaży opiera się na tzw. marketingu wirusowym, czyli marketingu poprzez polecenia.

Marketing wielopoziomowy cieszy się sporą popularnością ze względu na fakt, że może być on praktykowany bez pośredników oraz przez to, że jest on w stanie bardzo dynamicznie się rozwijać, bez konieczności używania ww. płatnych reklam, a co się z tym wiąże — osoby w nim uczestniczące są w stanie dużo zaoszczędzić.

Dlaczego marketing wielopoziomowy jest tak popularny?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wielu przedsiębiorców poprzez ten format marketingu jest w stanie znacząco zredukować koszty reklamowe, ponieważ są one — krótko mówiąc — żadne lub bardzo znikome.

Kolejną cechą jest fakt, że jest to marketing opierający się na sprzedaży bezpośredniej. Co równie ważne, w MLM może być zaangażowany wręcz każdy kupujący, który zechce dołączyć do zespołu. Właśnie przez to biznes MLM jest tak ciekawym rozwiązaniem. Rekrutowanie nowych osób sprawia, że zasięgi do oferowanych produktów stają się coraz większe. Natomiast każdy, kto dołączy do takowego grona, sam otrzymuje liczne rabaty oraz prowizje ze sprzedaży produktów.

Należy podkreślić też, że osoba, która została dodana do zespołu, sama również może rekrutować wiele nowych partnerów, którzy w hierarchii będą pod nią. Co ciekawe, za każdą z takich osób (osoba rekrutująca) otrzyma prowizję w momencie, gdy któryś z tych sprzedawców sfinalizuje transakcję.

Niektóre elementy w marketingu wielopoziomowym są jednak podobne do tych, które zawiera marketing internetowy, jak np. opinie zadowolonych klientów, referencje itd.

Zwiększ skuteczność Google Ads przy tym samym koszcie

Jakie kampanie musisz wykorzystać?
» Performance Max
» Demand Generation
Skontaktuj się z nami i dowiedz się jak nie przepalać budżetu reklamowego!
rynkach zagranicznych

Czy system MLM jest legalny?

Marketing wielopoziomowy jest w pełni legalny. Niestety, ale wiele osób utożsamia go z piramidą finansową, co oczywiście jest błędnym stwierdzeniem. Jakby nie patrzeć, w biznesie MLM celem jest sprzedaż produktów oraz pozyskanie nowych partnerów, którzy także będą uczestniczyć w sprzedaży. Nie ma zatem w tym niczego złego, ponieważ zabieg rekrutacji nowych osób jest w pełni uzasadnioną czynnością, tak samo, jak sprzedaż realnych, fizycznych produktów, które klient końcowy dostanie do ręki.

Co równie ważne, w przypadku piramidy finansowej nie oferuje się wręcz żadnych realnych produktów, a wpłaty pozyskiwane przez tę piramidę finansową pochodzą od osób, które dołączyły do tej struktury.

Warto również podkreślić, że innymi znanymi określeniami marketingu wielopoziomowego są m.in. marketing sieciowy oraz network marketing.

W jaki sposób możesz pozyskiwać klientów za pomocą marketingu sieciowego?

Na początku swojej drogi z marketingiem wielopoziomowym wielu świeżych sprzedawców nie do końca wie, jak pozyskać klientów. Można to robić w różnoraki sposób. Jak już wiesz, kluczową rolę w tym rodzaju marketingu odgrywają czynności związane ze sprzedażą bezpośrednią.

Firmy MLM najczęściej korzystają z rozmów telefonicznych z klientem, w tym także z wielu wydarzeń w postaci spotkań na żywo (i nie tylko). Przedstawiciele handlowi również działają w mediach społecznościowych, aczkolwiek, procent ten nie jest tak duży, jak w przypadku dwóch pierwszych możliwości.

Czy marketing sieciowy pozwala godnie zarabiać?

Jak najbardziej. Marketing sieciowy, jak każda czynność wykonywana w celu zwiększenia zysków jest opłacalny, aczkolwiek jest to forma sprzedaży bezpośredniej, a co za tym idzie, wymaga sporego doświadczenia oraz nakładów pracy, aby wyniki sprzedażowe zaczęły być na zadowalającym poziomie.

Zasady panujące w marketingu wielopoziomowym w niektórych sytuacjach możemy porównać do pracy na etacie, jeżeli chodzi o zarobki. Jeżeli poświęcisz wystarczającą ilość czasu na sprzedaż produktów i pozyskiwanie nowych klientów, z pewnością będziesz w stanie je powiększyć. Niemniej, musisz być przygotowany na długofalowe działania. Niestety, ale żaden biznes nie przynosi zysków ot tak. Dobre pieniądze wiążą się z ciężką pracą. Tutaj nie jest inaczej, choć wiele osób bez wystarczającej wiedzy w tym temacie właśnie tak uważa, przez co Multi Level Marketing klasyfikowany jest do jednej i tej samej grupy z piramidami finansowymi (co oczywiście nie jest prawdą).

Skoro można dużo zarobić, to czemu każdy tyle nie zarabia?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta — ponieważ większość osób chcąca osiągnąć coś w marketingu wielopoziomowym poddaje się wręcz na starcie, po pierwszej porażce lub nie podejmuje żadnego działania w dobrym kierunku.

Jakby nie patrzeć, nie każdy w tym biznesie zarobi dużo, co nie czyni go żadnym wyjątkiem. Przyjrzyj się innym firmom, innym biznesom, które też nie wypaliły. Nie każdy może dobrze zarobić, jeżeli uprzednio nie przygotował sobie żadnego planu. Oczywiście nie tylko o plan chodzi, do tego należy dołączyć motywację, determinację oraz chęci i wiele innych elementów.

Niestety, wielu ludzi wciąż odnosi wrażenie, że wszystko się im należy przy zerowych nakładach pracy ze swojej strony. Przez to też m.in. marketing wielopoziomowy zyskał niechlubną sławę, bo większość osób nie wiedziała, jak robić to dobrze i tym samym, szybko się rozczarowała (i nie miała wystarczającej wiedzy).

W jaki sposób zatem możesz pozyskać potencjalnego klienta?

W przypadku marketingu wielopoziomowego najczęściej przedstawiciele handlowi i dystrybutorzy decydują się na:

 • sprzedaż produktów poprzez kontakt z bliskimi (znajomi, sąsiedzi oraz oczywiście rodzina),

 • wielu dystrybutorów decyduje się również na kontakt mailowy, aby następnie w ten sposób przedstawić swój produkt,

 • działania w mediach społecznościowych (o social mediach nieco więcej powiemy jeszcze poniżej),

 • własna witryna internetowa,

 • rozmowy telefoniczne, których celem jest w dużej mierze przedstawienie produktu, jego cech oraz tego, dlaczego warto go kupić,

 • umawianie spotkań w domach swoich klientów,

 • kontakty biznesowe (tzn. sprzedaż osobom z własnej firmy itd.).

Struktura w biznesie MLM

Wspominaliśmy już nieco o tym powyżej, aczkolwiek stwierdziliśmy, że bardziej szczegółowo rozwiniemy ten wątek. Otóż legalna firma MLM sprzedaje swoje produkty wśród dystrybutorów podlegających właśnie takiej działalności. Następnie dystrybutorzy, zwani również ambasadorami i (lub) konsultantami zajmują się dalszą sprzedażą. Co równie ważne, każdy dystrybutor, który notuje ciekawe wyniki sprzedażowe, jest w stanie pozyskać wiele produktów w zaniżonych cenach, przez co zyskuje kolejne rabaty.

Każdy z dystrybutorów następnie może zachęcić kolejne osoby do sprzedaży produktów, przez co sam zyska prowizję z ich sprzedaży i zwiększy tym samym własne zyski. Kolejno osoby pozyskane mogą nadal zachęcać innych, by również angażowali się w sprzedaż. Z tego też względu MLM można porównać do piramidy pod względem struktury. Niemniej, należy pamiętać, aby nie mylić tego pojęcia z terminem piramida finansowa, ponieważ są to dwie, całkowicie różniące się od siebie struktury.

Różnice między marketingiem wielopoziomowym a piramidami finansowymi

Działania w MLM są stosunkowo proste, aczkolwiek wymagają pewnych elementów, aby cały biznes był w pełni legalny, a zatem:

 • dystrybutor koncentruje się na sprzedaży, oferując tym samym fizyczne produkty,

 • sprzedawane produkty muszą być wysokiej jakości,

 • są to zyski ze sprzedaży, a nie wyłączna koncentracja na pozyskiwaniu nowych handlowców,

 • pieniądze w MLM muszą przede wszystkim być zarabiane na sprzedaży asortymentu, a nie poprzez wiele prowizji z tytułu rekrutacji nowych osób.

Plusy i minusy marketingu wielopoziomowego

Czy wolność finansowa jest możliwa poprzez pracę w MLM? Teoretycznie tak, choć wymaga to sporych nakładów czasu i wiele poświęceń. W tym podpunkcie skupimy się na tym, jakie plusy dla potencjalnych dystrybutorów może przynieść praca w MLM.

Plusy

 • Niska bariera wejścia — aby prowadzić firmę w MLM, nie musisz jej rejestrować, to samo tyczy się wynajmu lokalu, czy zakupu maszyn — nie jest Ci to potrzebne. W przypadku tego typu działalności możesz zrezygnować w dowolnym momencie bez pozostania z długami na lata.
 • Elastyczne godziny pracy — atut dla jednych bardzo ceniony, a przez innych wręcz nienawidzony. To Ty jesteś własnym szefem i to Ty decydujesz, kiedy zaczniesz sprzedawać produkty, w jakich godzinach oraz w jakie dni tygodnia. W tym przypadku dużą rolę odegrają również poszczególne cechy charakteru, takie jak determinacja i motywacja do działania. Nie każdy, kto posiada dużą ilość czasu, jest w stanie go w odpowiedni sposób spożytkować tak, by jeszcze dzięki temu zarobić pieniądze.
 • MLM możesz potraktować jak dodatkowe źródło zarobku — na samym początku swojej kariery w marketingu wielopoziomowym warto, abyś traktował go jako dodatkowe źródło dochodu. Nie rezygnuj z pracy na etacie, aby sprzedawać produkty. Twórz poduszkę finansową i szkól się, aby następnie — po czasie — podjąć decyzję, czy na pewno warto przejść wyłącznie na MLM.
 • Szkolenia firmowe — firmy zajmujące się MLM organizują wiele szkoleń, dzięki którym będziesz w stanie dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o marketingu, technikach sprzedaży, zarządzaniu sobą (i swoim czasem), jak i całym zespołem. Wiele takowych spotkań jest darmowych, a przy okazji ich częstotliwość niekiedy jest naprawdę duża.
 • Pomoc od liderów — w firmie liderzy bardzo często pomagają swoim podopiecznym znajdującym się niżej w strukturze. Oczywiście, jest to obopólna korzyść, ponieważ dzięki nim każdy dystrybutor sprzedaje więcej, a oni mają z tego więcej prowizji.
 • Nie masz ukończonej szkoły wyższej? Nic nie szkodzi — w firmie MLM nikogo nie obchodzi to, czy jesteś po studiach, czy ukończyłeś wyłącznie szkołę średnią. Tutaj liczy się sprzedaż produktu. Dlatego też może to być dla Ciebie naprawdę ciekawe rozwiązanie, jeżeli na ten moment nie masz żadnego lepszego pomysłu na biznes, jak i pieniędzy, które musiałbyś w niego zainwestować.
 • Nie Ty wypłacasz pensję — osobom, które pozyskałeś do sieci, pieniądze za sprzedaż produktu wypłaca firma (zarząd). Tutaj każdy zarabia na prowizji ze sprzedaży.

Minusy

Oczywiście marketing wielopoziomowy, jak każdy inny biznes nie jest wyłącznie usłany różami. Na efekty trzeba ciężko pracować i tym samym zwiększać skuteczność ze sprzedaży własnej, jak i pomagać osobom, które udało Ci się zachęcić do dołączenia do sieci.

A zatem, jakie są minusy?

 • MLM to nie tylko dochód pasywny — no właśnie, nie tylko. Owszem w pewnym względzie MLM można interpretować w taki właśnie sposób, ponieważ osoby z Twojej sieci zajmujące się sprzedażą produktu sprawiają, że nawet, jak nie pracujesz, otrzymujesz prowizję, aczkolwiek, jest to tymczasowe. Z tego też względu sam musisz stale pracować na to, aby baza Twoich klientów się zwiększała. To samo tyczy się również dystrybutorów z Twojej sieci — oni również muszą regularnie i aktywnie pracować, aby zyski utrzymywały się na satysfakcjonującym poziomie.

 • Praca bezpośrednio z klientem — jest to jedna z wad, poprzez którą spore grono osób dochodzi do wniosku, że jednak rezygnuje z dalszych działań w MLM. Praca w marketingu wielopoziomowym wiąże się z wieloma spotkaniami off-line, w tym również z częstymi wyjazdami oraz z licznymi rozmowami telefonicznymi.

 • Liczba ocen nt. MLM jest stosunkowo niska — internet to miejsce, w którym znajdziesz ogromną liczbę złych opinii o marketingu wielopoziomowym, przez co w przyszłości możesz spotkać się z krytyką od najbliższych. Pamiętaj, by nie być nachalnym podczas sprzedaży, zwłaszcza jeżeli chcesz swój produkt sprzedać rodzinie lub znajomym, ponieważ mogą się od Ciebie szybko odwrócić.

 • Multi Level Marketing to nie praca na etacie — a na pewno nie na początku.

 • Nie jesteś właścicielem marki — pamiętaj o tym, że sprzedając dany produkt, nie jesteś tak naprawdę szefem w firmie MLM, a wyłącznie pracownikiem. Z tego też względu nie będziesz mieć dużego wpływu na politykę całego biznesu oraz na same produkty.

Marketing wielopoziomowy — inne formy promocji

Przed podaniem Ci innych form promocji, wpierw chcemy dodać, że każde działanie, które chcesz wykonać w przyszłości, powinno być poprzedzone dobrym planem.

Plan marketingowy to nieodzownym element sprzedaży, bez którego możesz mieć spore problemy, aby sprzedać tyle, ile będziesz chciał.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak stworzyć dobry plan marketingowy, sprawdź nasz wpis, który poświęciliśmy stricte temu zagadnieniu. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.

Nawiązując do innych form promocji:

Sprzedaż w mediach społecznościowych

Internet i media społecznościowe mają ogromną moc, jeżeli chodzi o dotarcie do klienta, jak i o sprzedaż.

W dzisiejszych czasach platformy takie jak Facebook, czy Instagram znacznie bardziej skupiają się na sprzedaży i promocji aniżeli jeszcze kilka lat temu. Dzięki temu rozwiązaniu wielu sprzedawców skuteczniej dociera ze swoimi produktami do potencjalnych klientów.

W tym też przypadku warto, abyś stworzył własny fanpage na Facebooku oraz profil na Instagramie po to, aby dana osoba w przyszłości szybciej Cię znalazła. Wykorzystaj do tego działania organiczne oraz te płatne. Warto jednak, abyś wpierw zapytał się w zarządzie firmy, czy możesz oprzeć się o ten format reklamowy, ponieważ — jak już wiesz — MLM to w szczególności sprzedaż bezpośrednia.

Jeżeli dostaniesz na to zgodę, od razu przystąp do działania. Zacznij tworzyć kampanie reklamowe i pokazuj produkty większej liczbie potencjalnych zainteresowanych. Abyś mógł to zrobić, wpierw będziesz musiał uzupełnić wymagane pola w profilu firmowym (wymagane pola są oznaczone).

Jeżeli już próbowałeś sprzedawać poprzez reklamy na Facebooku lub Instagramie, ale nie przynosiły one ciekawych efektów — skontaktuj się z nami, możemy poprawić działania reklamowe lub z nimi wystartować.

Jak już wiesz, każdy z dystrybutorów otrzymuje prowizję ze sprzedaży osób, które uda mu się zrekrutować. Niemniej, nie zmienia to faktu, że właśnie poprzez social media będziesz w stanie znacząco zwiększyć współczynnik prowizji ze sprzedaży własnej, bo przecież w końcu na tym opiera się MLM.

Strona internetowa + blog firmowy

Marketing wielopoziomowy możesz również oprzeć o własną stronę internetową oraz firmowy blog.

Spraw, aby strona WWW była Twoją wizytówką, a blog, który w niej umieścisz wartościowym źródłem wiedzy oraz narzędziem pozyskującym ruch z wyszukiwarki. Kreuj się w nim na eksperta w danej dziedzinie oraz rozwiewaj wątpliwości swoich klientów.

Możliwości na blogu masz naprawdę mnóstwo. Co równie ważne, odpowiednio dopasowane słowa kluczowe we wpisach sprawią, że będziesz częściej widoczny dla użytkowników, którzy uprzednio wpisali poszczególne frazy do wyszukiwarki Google (i nie tylko).

Jeżeli jednak nie masz czasu na tworzenie contentu lub nie wiesz, jak robić to dobrze — skontaktuj się z nami. Pomożemy.

Podsumowanie

Już wiesz, czym jest marketing wielopoziomowy. Jest to biznes, który wymaga wkładu własnego tyle, co każdy inny rodzaj handlu. Z tego też względu nie licz, że efekty będą widoczne już w kolejnym dniu. Pamiętaj, że wszystko wymaga czasu, planu, determinacji oraz dążenia do celu.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli będziesz potrzebować wsparcia przy optymalizacji strony pod kątem technicznym, jaki i contentowym, to odezwij się do nas. Zapraszamy również po bezpłatną konsultację SEO.

Służymy pomocą.

Formularz kontaktowy

Odbierz darmową konsultację
5/5 - (2 opinie)