Double Digital

Strona główna » Baza Wiedzy » Baza Wiedzy » Cloaking – czym jest i dlaczego nie warto go stosować?

Cloaking – czym jest i czemu nie warto go stosować?

Spis treści

Cloaking, czyli ukrywanie, to technika stosowana w SEO, której głównym celem jest pokazanie innej treści użytkownikom internetu i robotom wyszukiwarek. Chociaż może to wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem dla niektórych, jest to praktyka, której Google i inne wyszukiwarki nie popierają. Dlaczego? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co to jest Cloaking?

Cloaking to technika SEO, która polega na prezentowaniu różnych treści lub URL-ów dla ludzi i robotów wyszukiwarek. Na przykład, podczas gdy człowiek może zobaczyć stronę z multimediami, robot wyszukiwarki może zobaczyć jedynie tekst optymalizowany pod kątem SEO.

Dlaczego Cloaking jest Karany przez Wyszukiwarki?

1. Narusza Wytyczne Google

Google ma jasne wytyczne dotyczące ukrywania, które stanowią, że jest to praktyka zła i manipulacyjna. Strony stosujące ukrywanie mogą zostać ukarane lub całkowicie usunięte z indeksu Google.

2. Złe Doświadczenie dla Użytkownika

Cloaking prowadzi do zmylenia użytkowników, prezentując im treści, których nie szukali. To może prowadzić do wysokiego współczynnika odrzuceń i negatywnie wpłynąć na reputację strony.

3. Narusza Zasady Etyki SEO

Dobrze zrozumiane SEO polega na tworzeniu wartościowych treści dla użytkowników, a nie na manipulowaniu robotami wyszukiwarek. Cloaking jest więc sprzeczny z etyką SEO.

Promocja na usługi SEO & Google Ads

Rozpocznij współpracę do 30 czerwca 2024 i odbierz dodatkowe korzyści. Wybierając usługę SEO & Google Ads uzyskasz aż 50% zniżki na obie usługi przez pierwsze 3 miesiące współpracy.

Odbierz 50% zniżki

przez pierwsze 3 miesiące

Skontaktuj się z nami żeby dowiedzieć się więcej!

odbiorcy (1)

Przykłady Cloakingu

Chociaż Google i inne wyszukiwarki ciężko pracują, aby wykryć i ukarać strony stosujące ukrywanie, niektóre strony nadal próbują stosować te techniki. Oto kilka przykładów:

1. Ukrywanie za pomocą JavaScript

Niektóre strony używają JavaScript do ukrywania treści przed użytkownikami, a jednocześnie pokazują je robotom wyszukiwarek.

2. Ukrywanie za pomocą CSS

Inne strony mogą używać CSS do “ukrycia” tekstu na stronie, na przykład zmieniając kolor tekstu na taki sam jak tło.

Jak Unikać Cloakingu?

Aby uniknąć problemów związanych z ukrywaniem, należy przede wszystkim zawsze pokazywać takie same treści użytkownikom i robotom wyszukiwarek. Oznacza to, że należy unikać używania technik takich jak ukrywanie za pomocą JavaScript czy CSS.

Dodatkowo, warto korzystać z narzędzi takich jak Google Search Console, Google Analytics oraz Ahrefs, które pozwalają na analizę i optymalizację treści. Dzięki nim można na bieżąco monitorować skuteczność treści oraz dostosowywać strategię content marketingową.

Podsumowanie

Cloaking to technika, której należy unikać w SEO. Nawet jeśli na krótką metę może przynieść pewne korzyści, na dłuższą metę może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak kary od Google czy utrata zaufania użytkowników. Zamiast szukać skrótów, lepiej skoncentrować się na tworzeniu wartościowych treści, które przyciągną i zatrzymają użytkowników na Twojej stronie.

4.9/5 - (157 opinie)