Double Digital

Strona główna » SEO » Czym jest thin content i jak szkodzi SEO?

Czym jest thin content i jak szkodzi SEO?

Spis treści

Picture of Paweł Ambroży

Paweł Ambroży

Head of SEO w Double Digital

Znasz to uczucie? Odwiedzasz stronę internetową i chcesz się dowiedzieć konkretnych informacji na jakiś temat, a tam… praktycznie zero konkretów. Niewiele jest rzeczy bardziej frustrujących w przeglądaniu internetu, niż trafienie na stronę, która oferuje bardzo mało wartościowych treści. Takie strony, które zapełnione są treścią o niskiej wartości dodanej, określa się mianem thin contentu.

W tym artykule omówimy, czym dokładnie jest thin content, jakie niesie ze sobą ryzyko dla SEO i jak można go skutecznie naprawić. Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej i chcesz zwiększać swoje wyniki SEO, to koniecznie musisz poznać cechy thin contentu, aby móc go w większości (lub w całości) ze swojej witryny. Niskiej jakości treści mają bowiem spory wpływ na widoczność strony i pozycje w Google.

Co to jest thin content?

Thin content jest terminem używanym w branży SEO do opisywania treści o niewielkiej lub żadnej wartości dla użytkownika. W praktyce oznacza to, że strona może zawierać suche teksty wygenerowane przez AI, nadmiernie przeciążone frazami kluczowymi, które nie dostarczają odpowiedzi na pytania użytkowników czy też w inny sposób nie wzbogacają ich doświadczeń. Tego typu zawartość często nie wnosi nic nowego do internetu, jest powierzchowna lub po prostu stanowi “zapychacz”, którego głównym celem jest manipulowanie pozycją strony w wynikach wyszukiwania. Znaczenie thin contentu jest więc głęboko związane z jakością i użytecznością tekstów umieszczonych na stronie internetowej.

Zjawisko to może przybierać różne formy, które nie zawsze są oczywiste na pierwszy rzut oka. Przykładem mogą być artykuły o sporej objętości, które jednak skupiają się na banalnych informacjach lub wypełnione są nieistotnymi szczegółami. Takie praktyki skutecznie maskują ich małą wartość merytoryczną. Teoretycznie — ich zawartość może być (z technicznego punktu widzenia) zgodna z algorytmami Google, lecz w rzeczywistości nie oferuje solidnych informacji, które są poszukiwane przez użytkowników.

To stanowi poważne wyzwanie dla twórców stron, gdyż zawartość tego typu może wpływać na ogólne wrażenie o jakości witryny, co z czasem może prowadzić do obniżenia zaufania użytkowników oraz zmniejszenia ruchu organicznego. Identyfikacja thin contentu jest więc istotna zarówno z punktu widzenia SEO, jak i z perspektywy budowania wartościowej relacji z użytkownikami.

Poznaj rodzaje pozycjonowania

Poprawa widoczności Twojej strony może znacząco zwiększyć ruch i zyski

Podnosimy widoczność sklepów online, zwiększając sprzedaż

Dominacja w lokalnych wynikach wyszukiwania zwiększa zyski firm lokalnych

Osiągaj wyższe pozycje na rynkach międzynarodowych, otwierając nowe możliwości

Pozycjonowanie Google Moja Firma

Zwiększ widoczność firmy lokalnie, przyciągając więcej klientów

Zapewnia lepszą pozycję i doświadczenie użytkownika, co poprawia wyniki sprzedaży

Cechy thin content

Rozpoznanie thin contentu nie zawsze jest proste, ale istnieje kilka charakterystycznych cech, które mogą pomóc w jego identyfikacji. Przede wszystkim, treści te często charakteryzują się niską oryginalnością. Teksty mogą być plagiatami lub mocno opierać się na treściach już istniejących, nie oferując niczego unikalnego. Ponadto, treści takie zazwyczaj nie zawierają odpowiedzi na specyficzne pytania użytkowników, są niejasne i ogólnikowe. Strony przeładowane są frazami kluczowymi sprawiającymi, że teksty stają się trudne do przeczytania i nieprzyjemne dla odbiorcy.

Dodatkowo, strony charakteryzujące się zawartością thin content często mają bardzo ograniczoną ilość odnośników zewnętrznych lub wewnętrznych, które mogłyby poprawić zrozumienie prezentowanych treści lub dodać im wartości przez skojarzenia z bardziej wiarygodnymi źródłami. Brak tych odnośników jest zwykle oznaką, że twórca nie dołożył starań, aby głębiej zbadać temat lub połączyć go z szerszym kontekstem. Efekt thin contentu może również objawiać się przez nadmierną ilość reklam w stosunku do treści merytorycznych, co nie tylko utrudnia nawigację, ale również odwraca uwagę użytkownika od głównego przekazu. Ta dysproporcja jest wyraźnym sygnałem dla wyszukiwarek, że głównym celem strony może być generowanie przychodu z reklam, a nie dostarczanie wartościowych informacji.

Te cechy thin content zasadniczo wpływają na percepcję strony przez użytkownika oraz jej ocenę przez algorytmy wyszukiwarek, co może skutkować niższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania.

Najpopularniejsza zawartość thin content

W kontekście SEO, pewne rodzaje thin contentu pojawiają się częściej niż inne, przynosząc istotne konsekwencje dla widoczności strony w wyszukiwarkach. O jakich cechach thin content zazwyczaj wspominamy w SEO?

  • Strony z portfolio – profesjonalne portfolio to fundamentalny element oferty freelancerów, artystów, fotografów czy grafików. Strona one-page pozwala na wyeksponowanie najważniejszych projektów lub prac w przejrzysty i atrakcyjny sposób. Użytkownik może szybko zapoznać się z pełnym zakresem umiejętności i osiągnięć autora, bez konieczności szukania tej konkretnej podstrony w gąszczu wielu adresów URL.

  • Strony produktowe – witryna jednostronicowa może być także doskonałym narzędziem przy promowaniu konkretnego produktu (szczególnie gdy celem jest zachęcenie użytkownika do zakupu). Poprzez skoncentrowanie się na zaletach i funkcjach produktu oraz dodaniu efektów wizualnych i interaktywnych, można stworzyć przekonującą prezentację, która zwiększy szanse na konwersję.

  • Landing pages – strony typu landing page, czyli strony docelowe dedykowane konkretnym kampaniom marketingowym, często są tworzone w formie one-page. Ich celem jest skupienie uwagi użytkownika na jednym konkretnym przekazie lub ofercie, co zwiększa szanse na kliknięcie w przycisk CTA i podjęcie pożądanej akcji, np. zapisanie się do newslettera, czy dokonanie zakupu.

  • Kampanie reklamowe – strony one-page są również popularne w przypadku krótkoterminowych kampanii reklamowych, takich jak promocje, wyprzedaże czy konkursy. Krótki, zwięzły przekaz na jednej stronie pozwala na szybkie dotarcie do docelowej grupy odbiorców i skuteczne przekazanie informacji o promocji lub konkursie.

Narzędzia do wykrywania thin content

Skuteczne wykrywanie thin contentu możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalistycznych narzędzi typu crawlery (m.in. Screaming Frog i Sitebulb). Te narzędzia analizują strony internetowe, pozwalając zidentyfikować problemy ze zduplikowaną treścią, nadmiernym użyciem fraz kluczowych czy brakiem treści na poszczególnych podstronach. Dzięki temu można szybko zdiagnozować i zająć się problematycznymi segmentami witryny.

Dodatkowo, narzędzia takie narzędzia oferują możliwość głębokiego przeglądu struktury witryny, umożliwiając tym samym wykrywanietechnicznych błędów. Wykorzystując crawlery, specjaliści SEO mogą również monitorować naprawę thin content, śledząc zmiany w jakości treści oraz ich wpływ na rankingi.

Zyskaj więcej za mniej i ciesz się pełną przejrzystością

W Double Digital wiemy, jak ważne jest dla Ciebie dotarcie do klientów w internecie. Dlatego jesteśmy tutaj - jako agencja specjalizująca się w pozycjonowaniu stron oraz sklepów proponujemy dodatkowe korzyści na start!

Skupiamy się na Twoich celach biznesowych

Strategia pozycjonowania strony dla każdej umowy

1-miesięczny okres wypowiedzenia, bo wiemy jak działa SEO

Thin content a SEO

Thin content ma on bezpośredni wpływ na widoczność witryny w wyszukiwarce. Treści o niskiej wartości dodanej szkodzą rankingom strony, ponieważ algorytmy Google, coraz bardziej skupiają się na jakości i użyteczności dostarczanych informacji. Boty indeksujące, które skanują strony w celu oceny ich wartości, są zaprogramowane do identyfikacji i pomijania thin contentu. Strony obarczone dużą ilością tego typu treści są często klasyfikowane jako mniej wartościowe, co prowadzi do gorszych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Poza tym, algorytmy Google coraz lepiej radzą sobie w rozumieniu kontekstu i związanych z nim potrzeb użytkowników. Kiedy boty indeksujące napotykają strony z nadmiarem powierzchownych tekstów, które są przeładowane słowami kluczowymi lub zduplikowane, mogą je interpretować jako próbę manipulacji wynikami wyszukiwania. Takie praktyki są negatywnie odbierane, ponieważ głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie treści, które są najbardziej odpowiednie i pomocne dla użytkowników.

Wykrycie thin contentu i zareagowanie na nie przez algorytmy wyszukiwarek może objawiać się na różne sposoby, w tym przez automatyczne obniżanie rankingu strony. To z kolei może mieć długotrwałe skutki dla widoczności witryny.

Korzyści z SEO

Dlaczego nasze SEO ma wyniki? Szybkość działania + KNOW-HOW.
60%

Standardowa oferta SEO na rynku

• Konkurencja często skupia się tylko na podstawowych strategiach

• Ich podejście do SEO jest ograniczone i nie uwzględnia najnowszych trendów

• Brak elastyczności w dostosowywaniu się do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek

70%

Oferta Premium SEO na rynku

Niektóre agencje idą krok dalej, ale wciąż nie czerpią pełnych korzyści z SEO

Mogą znać zaawansowane taktyki, ale nie mają odpowiedniego narzędzia ani wiedzy, aby je skutecznie wdrażać

Często brakuje im szybkości reagowania na zmieniające się warunki rynku

90% ↑

Nasza oferta

Szybkość Działania: Monitorujemy rynek i algorytmy, reagując natychmiast na zmiany, by być zawsze krok przed konkurencją

Know-How: Posiadamy praktyczne doświadczenie w SEO dla wielu branż i udokumentowane sukcesy

Pełne Wykorzystanie Potencjału: Nasza strategia SEO nie tylko podnosi widoczność, ale też zwiększa konwersję i ROI

Naprawa thin content — najskuteczniejsze metody

Naprawa thin contentu polega przede wszystkim na zastąpieniu niskiej jakości treści materiałami, które są wartościowe, unikalne i odpowiednio dostosowane do potrzeb użytkowników. Duży nacisk kładzie się także na przemyślane używanie fraz kluczowych. Ponadto, należy zwrócić uwagę na unikalność treści oraz ich wartość merytoryczną.

Aby skutecznie naprawić thin content, warto również regularnie przeprowadzać audyty treści, które pozwolą identyfikować i eliminować problemy związane z niską wartością dodaną. Dobrą praktyką jest także systematyczne aktualizowanie istniejących treści, wzbogacając je o nowe informacje, lepsze źródła i bardziej angażujące elementy multimedialne. Występowanie thin contentu można także niwelować poprzez blokowanie indeksacji podstron o niskiej wartości.

Należy jednak pamiętać, że pozycjonowanie witryny to ciągły proces, a raz osiągnięte efekty nie są wieczne. Warto więc przede wszystkim zapobiegać powstawaniu thin contentu, a nie tylko skupiać się na jego późniejszej optymalizacji.

Formularz kontaktowy

Odbierz darmową konsultację
5/5 - (3 opinie)